SGK İlave Ücret

Genel sağlık sigortalısı sahibi olanların ve bakmakla yükümlü olan kişilerin tedavi giderleri SGK tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara ödenmektedir. Fakat belirli sınırlar dahilinde özel hastaneler ve vakıf hastaneleri gib hastaneler SGK' lı hastalardan ayrıca fark/ilave ücret alabilmektedir. 

SGK - İlave Ücret sgk-ilave-ucret

Hastanelerin alabilecekleri fark ücretinin sınırı SGK belirlemektedir. Kurum; hizmet kalite standardı, hasta hakları, hasta ve çalışan güvenliği, hastane hizmet dilik endeksi, hastane kapasitesi, çalışan hakları ve hukuki sorumluluklar vb. ölçütlere göre hastaneleri sınıflandırarak puan vermektedir. 

Özel Hastanelerin İlave Ücet Tavan oranları İçin Tıklayınız.

Vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları sağlık hizmetleri bedelinin en fazla %90' ına kadar ilave ücret alabilirler. 

Kısmi branş sözleşmesi bulunan hastaneler için %30 uygulanır. 

Kurumla sözleşmeli özel sağlık hizmeti sunucusu, ilave ücret oranlarını gösteren bir tabelayı vatandaşların görebileceği bir yere asmak zorunda ve hastaları ilave ücret konusunda bilgilendirmek zorundadır. 

İlave Ücret Alınmayacak Kişiler sgk-ilave-ucrett

Resmi sağlık kurum ve kuruluşları tarafından sevk edilmek suretiyle;

- Şeref aylığı alan kişilerden 

- Nakdi Tazminat ve Aylık bağlanması hakkında kanun hükümlerine göre aylık alan kişilerden,

- Harp malüllüğü aylığı alanlar ve terörle mücadele kanunu kapsamında aylık alan kişilerden ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden (otelcilik hizmetleri ve istisnai sağlık hizmetleri hariç olmak üzere) ilave ücret alınmaz

 

Yorum ekle

Konunun daha açık güncel ve eksik bilgiler içermeyecek şekilde olmasını sağlamak amacıyla Yazdığınız Yorumlar ile Kamusal Rehber çalışmasına katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.


Güvenlik kodu
Yenile