Pasaport Yenileme İşlemleri

Pasaport yenileme işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şubelerinde ya da ilçe pasaport şubelerinde yapılır. Umuma mahsus pasaportlar 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4-10 yıllık sürelerle verilir. Bu süreler dolduğunda pasaport yenileme işlemlerinizi aşağıdaki belgelerle birlikte gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport Yenilemek ve Süresini Uzatmak İçin Gerekli Belgelerpassports

1. Pasaport müracaat formu

Pasaport müracaat formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 Pasaport Müracaat Formu

2. Yenilemek istenen pasaport

3. T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

4. 2 adet biyometrik fotoğraf

5. Parmak izi (Müracaat esnasında alınır)

6. Pasaport cüzdan bedeli ve harç bedeli makbuzu (Pasaport şube müdürlüğü içinde faaliyet gösteren maliye veznesinde 08.00-12.00/13.00-15.45 saatleri arasında veya anlaşmalı bankalarda mesai saatleri içinde cüzdan bedeli ve harç bedeli tahsil edilmektedir. Defter bedeli 72,00 TL'dir.)

Pasaport Yenileme Ücretleri

6 aylık 92,55 TL, 1 yıllık 135,20 TL, 2 yıllık 220,65 TL, 3 yıllık 313,25 TL, 4-10 yıllık 441,40 TL'dir.  (2013 YILI İTİBARİ İLE YENİ FİYATLARDIR)

Yeşil Pasaportunu yenilemek isteyen emekliler, ya da hak sahibi olan emekliler matbu pasaport formunu doldurmaları gerekir. Matbu pasaport formlarını Emniyet Müdürlüklerinden temin edebilirler. Halen çalışıyor olanlar ise çalıştıkları kurumdan onaylı pasaport istek formu doldurmaları gerekir. Bilindiği gibi yeşil pasaportlar harçtan muaftır. Sadece Emniyet Müdürlüğü' nde defter bedeli tahsil edilmektedir.

Mevcut pasaportunuzu değiştirme talebinizde pasaport defter bedeli ödenir. Mevcut pasaportunuzu uzatma talebinde pasaport defter bedeli ödenmemektedir. Sadece istenilen süre kadar pasaport harcı yatırılır. 

 

Yorum ekle

Konunun daha açık güncel ve eksik bilgiler içermeyecek şekilde olmasını sağlamak amacıyla Yazdığınız Yorumlar ile Kamusal Rehber çalışmasına katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.


Güvenlik kodu
Yenile