Yüksek Lisans Ücretleri

Tezli yüksek lisans için devlet üniversitelerinde dönem harcı dışında bir ödeme yapmanız gerekmez. Dönem harçları enstitüden enstitüye, öğrenim dili veya öğretim durumuna göre (1.öğretim-2.öğretim) değişmektedir.

Katkı payı her eğitim öğretim yılında 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ve Bakanlar Kurulunca belirlenen miktar ve esaslar uyarınca öğrencilerden Katkı Payı / Öğrenci Ücreti alınır. Lisans üstü öğretimde katkı payı öğrenci tarafından 2 eşit taksitte ödenerek dekont Enstitü Öğrenci Bürosuna teslim edilir. Lisans üstü öğrenim gören öğrenciler de diğer normal örgün öğretim öğrencilerinin yararlanmış oldukları hizmetlerden yararlanır. Lisansüstü öğrenim yapan ve araştırma görevlisi olduğunu her yarıyıl belgeleyen öğrenciden katkı payı alınmaz. Katkı payını ilan edilen tarihler arasında ödemeyen öğrencilerin kaydı yapılmaz ve yenilenmez. 

Öğrenci Katkı Payı Ücretleri

ales-basvuru-ist-belgeler

Devlet üniversitelerinde tezsiz yüksek lisans ücretlerinde genel olarak fiyatlar 7500 - 18.000 TL arasındadır. 

Vakıf üniversitelerinde tezsiz yüksek lisans ücretlerinde genel olarak fiyatlar 7500 - 45.000 TL arasındadır.

Yurt Dışında Yüksek Lisans Ücretleri 

Yurt dışında yüksek lisans yapmak yurt dışındaki okullara göre değişmektedir.Başvuru yapmadan önce ilgili üniversitelerin web sitelerine girerek bilgi alabilirsiniz. 

Yorum ekle

Konunun daha açık güncel ve eksik bilgiler içermeyecek şekilde olmasını sağlamak amacıyla Yazdığınız Yorumlar ile Kamusal Rehber çalışmasına katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.


Güvenlik kodu
Yenile